Siyah beyaz fotoğraflar beni her zaman düşler alemine sürüklemiştir. Eski fotoğraflara bakarken, deklanşöre basılıp,o görüntü filmin üzerinde hapsolduktan sonra acaba o kişilerin hayatları nasıl devam etmiştir diye düşünürüm. Sizleri de bu düşler alemine davet ediyorum.Buyurun! Eski dostlara selam vere vere yokuştan aşağıya inelim arzu ederseniz.

Bu fotoğraf yokuştan aşağıya inerken 5.dükkanın önünde çekilmiş. 1950′li yılların başı olmalı.1- Paravon Gedik ve 2- Simon Gedik ( 9 numaralı dükkanın sahipleri ),3- Boksör lakaplı Hristo Kakuladis ( 11 numaralı dükkanda bakırcı ),4- Boksör’ün çırağı,5- Bekir Çengel ( Bileyci,11 numaralı dükkanın sahibi ),7- Çemberci Deli Sıtkı,8-9-10- Adem Usta’nın oğulları ( Cilacı Adem Usta 13 numaralı dükkanın bodrumunda esnafmış ).

Bu fotoğraf da yokuştan aşağıya inerken soldan birinci dükkanın önünde çekilmiş. O zamanlar tornacı dükkanıymış.Tarih 1950′li yılların sonu olamlı. Olmalı diyorum,çünkü fotoğrafla igili bilgi alabileceğim iki kişi var. Biri babam Simon Gedik (81),diğeri ise Mehmet Amca (87). İkisi de ne tarihini, ne de neden çektirdiklerini hatırlamıyorlar. Bence fotoğrafın çekiliş öyküsü, baş köşeye oturtulan küfede gizli. Sizce? İsterseniz gelin fotoğraftakileri tanıyalım. 1- Kazım Akdemir ( Bakırcı,13 numaralı dükkanda esnaf), 2- Armenak Usta ( Muslukçu, 8 numaralı dükkanın sahibi ), 3- Simon Gedik ( Sıvamacı ) , 4 – Tornacı Niko, 7- Artin Çilingir ( Sıvamacı, 3 numaralı dükkanda yıllarca çalıştı ), 8- Mehmet Karabulut ( 11 numarallı dükkanda elektrikçiydi ), 11- Haçik Ağa ( 5 numaralı dükkanda bakırcıydı ).

Paravon Usta mazgalasıyla kim bilir kaçıncı bakır çaydanlığını sıvıyor? 1950′li yıllar. (9 numaralı dükkan).

Yıllar yılları kovalamış, Paravon amcam ustalığına ustalık katmış. Fotoğrafın tarihi 1980′li yılların başı olmalı.

Paravon Usta ve Yücel Abi yemek molasında.

Simon Usta Hollandalı bir turistin objektifine poz vermiş. 1974

Yukarıdaki fotoğraf Mercan Yokuşu 17 numaralı dükkanın(yokuştan aşağıya inerken soldan 9. ve Kehribarcı Han’ın yokuşa bakan köşe dükkanı, şu anda ne han var ne de dükkan) önünde çekilmiş. Tarih 1960′lı yıllar. Önde Simon Gedik arkada Sabri Usta.

Simon Usta bir paydos anında 1956 model Chevrolet’ye sırtını dayamış bize gülümsüyor.

Simon Gedik ve demir kepenkli,ahşap doğramalı dükkanlar.1960′lı yıllar.

Soldan sağa Mehmet Amca (Mehmet Karabulut) ve ortağı Haygaz Usta (Hamayak Erciyaz) önde çırakları Berber Hakkı’nın oğlu İbrahim.

Basit bir kartvizit deyip geçmemek lazım.Üzerindeki telefon numarası bile insanı eskilere götürebiliyor.

Seneler ve Mercan Yokuş’u Silistreli Mehmet Amca’yı olgunlaştırmış.

Yukarıdaki fotoğraf Mercan Yokuşu 6 numaralı dükkanın (yokuştan aşağıya inerken sağdan 5. dükkan) önünde çekilmiş. İki İstanbul beyefendisi.Soldan sağa Tornacı Isatmat Usta (Istamat Atik) ve Selman Amca (Selman Alkan-Alkan Çorapları’nın sahibi).

Selman Amca dükkanının önünde.

Soldan sağa Ömer Usta, Hamit Alkan ve babası Selman Alkan.

Şefik Onat(Torna tesviye ustası),Mercan Yokuşu 4 No’lu dükkanında ter döküyor.Sene 1986.

Mercan Yokuşu’ndan aşağı inerken soldaki il dükkan. Istamat Usta’nın oğlu Tanaş ile Selman Amca poz vermiş.

Yer, Mercan Yokuşu ile Fuatpaşa Caddesi’ nin kesiştiği köşe başı. Günümüzde hayal bile edemeyeceğimiz bir görüntü. 1940 yılının Kurban Bayramı öncesi olmalı.

Bu fotoğrafta da yukarıdan aşağıya No: 5 ve No: 7 kapı numaralı dükkanlar gözüküyor. Hararetle tavla oynayanlar fotoğrafa alındıklarının farkında bile değiller. Diğer dükkanın önünde ise Berber Hakkı ve çıraklar verdikleri pozla fotoğrafa renk katmışlar.

Berber Hakkı sanatını konuşturuyor. Resmin köşesinden de antika bir araba (o zamanın son modeli) “Ben de buradayım” der gibi burnunu uzatmış.Yıl 1959. Sanki,at arabasının parke taşlar üzerinde çıkardığı sesleri duyar gibi oluyorum.

19 numaralı dükkan. Macit Özhan ve oğlu Muzaffer Özhan. Macit Bey 1952′de bu dükkanda ordu terfiyeciliğine başlamış. Oğlu da 2000 yılına kadar aynı işi sürdürdü.

Muzaffer Abi filinta gibi.

Muzaffer Abi çalışırken poz vermiş.1991

Burhan Yurtsever ve Muzaffer Özhan.

Muzaffer Özhan, Aydın Talu, Mücahit Özhan ve Erol Çetinkaya. Aydın Talu, yardıma gelmiş ama işe değil öğle yemeğine:)

Mücahit Özhan ve Muhittin Arslan.

Bu resim 1964 yılında, yani Nerses Bedikoğlu 14 yaşındayken çekilmiş. Yokuştan aşağıya inerken solda 49 numaralı dükkanın önü. Babası Bedros Bedikoğlu, 1948 yılında satın aldığı bu dükkanda da terfiyeciliği devam ettirmiş ve oğlu da günümüzde aynı işi sürdürmektedir. Herhalde yokuşumuzda eski halini koruyan yegane dükkandır. Yan dükkanda ( No:51 ) ise terfiyeci Mişon Usta ve şapka siperi ve meşini imal eden İzak Ustalar varmış.Onların yanındaki dükkanda ( No:53 ) ise Nubar Kürkçüoğlu ham iplik ticareti yaparmış.

Nihat Atabaş, Atabaş Saraciye’ yi Caferiye Han’daki yeni dükkanına taşımış. Açılış kokteylinde en önde objektife gülümseyerek poz vermiş. Yıl 1974.

Yıl 1995 Nihat Atabaş Caferiye Han’daki yerinden taşınmış, İsmetiye Caddesi’nde faaliyetine devam ediyor.